Działamy

 • Escape_room.jpg

  CZAS RADOŚCI, CZAS SMUTKU.... ESCAPE ROOM

  Wszystkich, którzy z uwagą śledzili naszą projektową stronę zapraszamy do escape room'u na podsumowanie naszych działań w VIII edycji projektu "Oblicza Dialogu".

 • Uroczystosci01.jpg

  KWIECIEŃ - Uroczystości rodzinne w różnych kulturach i religiach. Od narodzin do śmierci.

  Rodzinne uroczystości to ważny element życia. Większość celebrowanych uroczystości ma charakter radosny: narodziny dziecka, wchodzenie w drosłość, zawarcie małżeństwa. Smutek wywołuje śmierć bliskich i związane z nią uroczystości, choć i w niej prześwieca nadzieja i wiara.

 • Wielkanoc01[1].jpg

  KWIECIEŃ - Święta Paschalne.

  Jesteśmy w czasie pomiędzy Wielkanocą katolicką i protestancką a prawosławną, za nami już żydowskie święto Pesach (Paschy). Jest to dobry moment żeby przyjrzeć się bliżej tym najważniejszym dla wyznawców 4 religii świąt. Dla Chrześciajn są to święta i smutne i radosne, przepełnia je bowiem smutek Wielkiego Piątku, pustaka i osamotnienie Wielkiej Soboty ale i największa radość Wielkiej Niedzieli. Dla Żydów Pascha (Pesach) to święto radosne.

 • Post01.jpg

  MARZEC - Post – czas wyciszenia i refleksji – okres postu w różnych religiach i kulturach

  Post kojarzy nam się przede wszystkim z powstrzymaniem się od spożywania pokarmów, zwłaszcza mięsa.
  Czy ma to głębszy sens?
  Jaki cel przyświeca poszczącym?
  Czy Bóg wymaga od nas umartwiania?
  Przyjrzyjmy się historii postów i ich znaczeniu.

 • Hamantasze01.jpg

  Pieczemy hamantasze.

  Efektem naszego udziału w Rodzinnym Balu Purimowym online zorganizowanym przez Muzeum POLIN były przepyszne, tradycyjne, purimowe hamantasze.

 • Karnawal01.jpg

  LUTY - Czas karnawału - beztroska radość i zabawa.

  W okresie karnawału, aczkolwiek przez pandemię zdecydowanie ograniczonego postanowiliśmy się przyjrzeć radosnym czasom nieskrępowanej, spontanicznej zabawy występujących w różnych kulturach. prosto mówiąc zebraliśmy informacje o zwyczajach karnawałowych i odpowiednikach karnawału w innych kręgach kulturowych i religijnych.

 • Nowy_Rok_01.jpg

  STYCZEŃ - Czy wszyscy obchodzimy Nowy Rok 1 stycznia?

  Koniec jednego roku i początek następnego to symboliczne przejście do lepszego i pozostawienie za sobą wszystkiego, co złe i trudne. To symboliczne odrodzenie i możliwość rozpoczynania od nowa.

 • Faworki1.JPG

  Noworoczno-chanukowe faworki.

  Warsztaty wypieku faworków przeprowadzone w ramach Rodzinnej Chanuki Online w Muzeum POLIN zainspirowały niektórych z nas do przygotowania tych słodkości, znanych także u nas, szczególnie w okresie karnawału.

 • Boze_Narodzenie1.jpg

  GRUDZIEŃ - W blasku świateł… – radosne, rodzinne święta listopadowe i grudniowe

  Kiedy dni stają się coraz krótsze i słońca jest coraz mniej tęsknimy do świateł do radości,potrzebujemy nadziei. To nie przypadek, że w tym czasie przypadają ważne dla wyznawców czterech religii święta, których symbolem jest światło. Żydzi świętują Chanukę, Hindusi - Diwali, Buddyści - Dzień Oświecenia Buddy, a my Chrześcijanie - Boże Narodzenie.

  W grudniu, z racji przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia postanowiliśmy przyjrzeć się tym wydarzeniom.

 • ZP_01.jpg

  LISTOPAD - W obliczu śmierci… - pożegnanie i kult zmarłych w różnych religiach i kulturach.

  W listopadzie, miesiącu w którym w tradycji chrześcijańskiej w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych postanowiliśmy dowiedzieć się o pochówku i kulcie tych, których nie ma już wśród żywych w różnych religiach i kulturach. 31 listopada w czasie spotania online na platformie Teams prezentowaliśmy zebrane materiały.